"Podatki są proste...

... do pierwszej kontroli".

Perfekt

Czym różni się profesjonalne biuro rachunkowe od typowej księgowej ?

Czym różni się profesjonalne biuro rachunkowe od typowej księgowej ?

Z roku na rok na polskim rynku rośnie liczba podmiotów świadczących usługi księgowe. Są to zarówno indywidualne księgowe wykonujące zlecenia na domowej kanapie po godzinach swojej zasadniczej pracy, biura rachunkowe czy też kancelarie podatkowe. Rosnąca ilość podmiotów świadczących usługi księgowe z jednej strony daje przedsiębiorcom możliwość wybrania najkorzystniejszej oferty, z drugiej natomiast utrudnia podjęcie decyzji z uwagi na różnicę w zakresie świadczonych usług pomiędzy jednym a drugim podmiotem. Poniższy artykuł, ma w pewien sposób ułatwić wyżej wymienionemu przedsiębiorcy podjęcie decyzji oraz zobrazować czym tak naprawdę różni się profesjonalne biuro rachunkowe od „typowej ksiegowej”.

Księgowa policzy ale nie doradzi

Oczywistym jest, że większość księgowych wie, że 2+2=4. Natomiast nie każdy jest w stanie w odpowiedni sposób doradzić klientowi w jaki legalny sposób płacić niższe podatki, nie każdy ma możliwość reprezentowania swojego klienta przed różnego rodzaju organami, nie każdy pomoże w doborze odpowiedniej formy działalności i opodatkowania czy też w wielu innych prawno podatkowych problemach. Dlatego najważniejszym elementem profesjonalnego biura rachunkowego jest posiadanie w swoim zespole doradcy podatkowego, który na wyżej wskazane problemy znajdzie najkorzystniejsze rozwiązanie.

Technologia i bezpieczeństwo danych

W dzisiejszych czasach każdy stara się chronić swoje dane na każdym kroku. Jednym z głównych zadań biura rachunkowego jest właśnie zapewnienie bezpieczeństwa danym klienta oraz powierzonej przez niego dokumentacji.

Profesjonalne biuro rachunkowe charakteryzuje się przede wszystkim wdrażaniem nowoczesnych technologii oraz systemów dzięki którym różnego rodzaju dane i dokumenty przekazywane przez klientów są chronione w najwyższym możliwym stopniu.

Doświadczony, zgrany zespół

Nie ma osoby która zna się na wszystkim. Jeżeli ktoś Ci tak mówi to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak na prawdę nie zna się na niczym. W związku z czym, aby biuro rachunkowe mogło świadczyć usługi w sposób profesjonalny musi mieć w swoich strukturach specjalistów z różnych dziedzin, wspólnie tworzących jeden zgrany zespół. Ponadto, zarówno w życiu prywatnym jak i w życiu biznesowym występują liczne „sytuacje kryzysowe”. Dlatego tak ważny jest zespół, którego członkowie w razie wystąpienia takowej sytuacji są w stanie rozdzielić pomiędzy siebie zadania zachowując ciągłość usługi na rzecz danego klienta. Co zrobisz jeżeli u twojej księgowej, która pracuje sama wystąpi taka sytuacja kryzysowa a ciągłość twoich rozliczeń zostanie przerwana?

Zakres Usług

Większość biur rachunkowych najczęściej opiera swoje usługi o prowadzenie KpiR czy innych prostych form opodatkowania. Tylko niewielki procent posiada odpowiednią wiedzę do prowadzenia przykładowo pełnej ksiegowości. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy dany podmiot oferuje możliwość konsultacji z zakresu doradztwa podatkowego lub prawnego.

Zawsze na bieżąco

Nie oszukujmy się, większość przedsiębiorców nie ma ani ochoty ani czasu na śledzenie wszystkich zmian prawno podatkowych, które w naszym kraju charakteryzują się wyjątkową dynamiką oraz ponad przeciętnym stopniem skomplikowania. Na pewno każdy z nas słyszał o Nowym Ładzie, ale jaki procent szczegółowo analizował jakie konsekwencje prawo-podatkowe za sobą niesie? Od tego są właśnie biura rachunkowe. Codziennie nasz zespół zapoznaje się i dogłębnie analizuje wprowadzane zmiany w przepisach, po to, aby pomagać klientom w ich wyjątkowo trudnej przygodzie z prowadzeniem biznesu.

Odpowiedzialność

Przedsiębiorca powierzający swoją księgowość danej jednostce oczekuje, że jego sprawy księgowo-podatkowe będą prowadzony w sposób prawidłowy a przede wszystkim terminowy. Dzięki powierzeniu najważniejszej kwestii w biznesie, czyli kwestii finansów, zespołowi doświadczonych ludzi przedsiębiorca ma blisko 100% pewność, że kondycja jego przedsiębiorstwa jest na bieżąco monitorowana. Jednakże warto nadmienić, że w przypadku ewentualnych pomyłek profesjonalne biuro rachunkowe w celu dodatkowego zabezpieczenia interesów klienta powinno posiadać ubezpieczenie OC. Z uwagi na fakt, że takowe nie jest obowiązkowe, duża część biur czy też indywidualnych księgowych nie decyduje się na jego wykupienie, dlatego przed powierzeniem prowadzenia swojej dokumentacji sprawdzić czy dana firma takową polisę posiada.